Automaty, w których możemy kupić kawę, przekąskę, czy bilet, już dawno przestały być w Polsce nowością. Widujemy je w centrach handlowych, na dworcach, w poczekalniach i na uczelniach. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak działają automaty vendingowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta – budowa automatu zależna jest od tego, jaką wykonuje on pracę. Inaczej działa bowiem maszyna przygotowująca kawę, inaczej popularne mlekomaty, a jeszcze inaczej – automaty wydające napoje w puszkach.

Automat z przekąskami

Najłatwiej jest wyjaśnić prace maszyny na przykładzie automatów z przekąskami, z których sporej części z nas przyszło korzystać przynajmniej raz w życiu. Automat wydaje wybrany przez nas produkt po tym, jak uiścimy opłatę. Zazwyczaj następuje to przez obrót sprężyny i wypchnięcie przekąski do komory zrzutowej. Osoba korzystająca z automatu z przekąskami komunikuje się z nim dzięki wyświetlaczowi i klawiaturze alfanumerycznej. Maszyny wyposażone są zaawansowane systemy płatnicze, dzięki czemu potrafią rozpoznawać monety, banknoty i wydawać resztę. Standardem staje się też powoli możliwość płatności kartą.

Budowa automatu vendingowego

Najważniejszą z punktu widzenia klienta częścią automatu są oczywiście półki z produktami do wyboru. Każda maszyna posiada swój system wydawania produktów, zbudowany elementów mechanicznych i elektronicznych połączonych przewodami, które połączone są z płytą sterującą. To właśnie na niej znajduje się oprogramowanie automatu. To wszystko znajduje się w metalowej obudowie z frontową szybą. Nowoczesne automaty wyposażone są też oświetlenie, które kusząco eksponuje oferowane produkty oraz chłodzenie (różne np. na półkach górnych i dolnych). Ciekawostką jest fakt, że automat może nie mieć wbudowanego systemu płatności, lub może on być nieczynny. Dzieje się tak, gdy maszyna ma pracować w trybie freevend, czyli wydawać produkty bezpłatnie. Z kolei automaty, w których sprzedawane są stosunkowo drogie produkty, mogą nie oferować płatności monetami – nie ma to wtedy większego sensu. Urządzenia, które przygotowują napoje, charakteryzują się podobną zasadą działania, lecz inną budową. Jeśli weźmiemy pod uwagę jeszcze fakt, że różni producenci automatów vendingowych korzystają z różnych rozwiązań, okazuje się, że temat budowy i działania tego typu urządzeń jest bardzo rozległy.