Automaty vendingowe pozwalają na wygodny zakup produktów, przy czym dla klientów ważne jest to, jakie sposoby płatności oferują. Obecnie bowiem coraz więcej osób zwraca uwagę na możliwość zakupu nie tylko gotówką, ale także kartą. Sprawdźmy więc, jakie rozwiązania w tym zakresie są dostępne na rynku.

Płatność monetami

Najpopularniejsze automaty vendingowe w Polsce to te, w których można kupować produkty dzięki monetom. Wynika to z kilku czynników. Pierwszym jest fakt, że w takich urządzeniach zazwyczaj sprzedaje się tanie produkty i wówczas ten system płacenia jest naprawdę wygodny. Wynika to również z tego, że automaty sprzedające na monety są tańsze w utrzymaniu. Moduł czytnika jako akcesorium dodatkowe nie wpływa na cenę maszyny, ale podnosi koszty miesięcznego utrzymania.

Płatność banknotami

Drugim wariantem jest automat vendingowy akceptujący banknoty. Jest to rozwiązanie dość rzadko spotykane w Polsce, co wynika z wysokiego kosztu zakupu akceptora do płatności banknotami. Warto jednak zastanowić się, czy w przypadku danego asortymentu, rozwiązanie to nie okaże się odpowiednie. Przykładem będzie oczywiście sprzedaż droższych produktów, gdy klient może jednorazowo wydawać powyżej 10 zł. Koszt zakupu będzie oczywiście wyższy, ale wyższe będą też obroty.

Automat pozwalający na płatności zbliżeniowe

Płatności zbliżeniowe rosną w siłę. Okazuje się, że w Polsce około 9 na 10 transakcji kartami odbywa się właśnie tą metodą, co sprawia, że jest ona coraz częściej wykorzystywana również w przypadku automatów vendingowych. Zaleta dla klienta jest oczywista i jest nią wygoda. Wystarczy wybrać produkt, zbliżyć kartę i odebrać produkty. Wszystko to bez konieczności odliczania monet lub posiadania przy sobie gotówki.

Płatność kartą zakładową

W przypadku automatów umieszczanych w zakładach i biurach, ciekawym rozwiązaniem może być też opcja płacenia specjalną kartą zakładową. To korzyść dla pracowników, którzy dzięki temu mogą liczyć na zniżki w przypadku konkretnych produktów i tym samym chętniej po nie sięgać.

Automaty vendingowe są dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów. W ten sposób zapewniamy maszyny skrojone dokładnie do potrzeb produktów, które są przez nie dystrybuowane.