Automaty vendingowe z przekąskami i napojami w dużych miastach można spotkać praktycznie na każdym kroku. Widujemy je w szkołach, na uczelniach, w poczekalniach, biurowcach, czy na dworcach. Jakie rodzaje automatów są najpopularniejsze? Sprawdźmy!

Automaty z gorącymi napojami

Automaty z gorącymi napojami są najczęściej nazywane po prostu automatami z kawą. To właśnie ten napój jest najczęściej serwowany przez maszynę. Automat z kawą serwuje ja zazwyczaj na kilka sposobów tj. w formie espresso, latte, cappuccino, zwykłej kawy z mlekiem itd. Uzupełnieniem oferty jest zazwyczaj herbata i czekolada na gorąco, a czasami też zupy typu instant. Automaty z kawą potrzebują oczywiście do działania prądu, ale również i wody. Do wielu z nich po prostu podłącza się sieć wodociągową. Jeśli nie ma takiej możliwości w danym miejscu, wybiera się automat ze sporym zbiornikiem na wodę.

Automaty z napojami zimnymi

Sporą popularnością cieszą się też automaty z napojami zimnymi. Wśród nich często spotykane są te bez przedniej szyby, sprzedające napoje w puszkach. Niestety nie są one przygotowane do sprzedaży napojów w butelkach szklanych. Do tego celu lepiej nadadzą się modele z przednią szybą, zbudowane tak, by spadająca butelka nie mogła rozbić się wpadając do wyrzutni. Taki automat poradzi sobie też ze sprzedażą puszek i butelek plastikowych.

Automaty z przekąskami

W automatach z przekąskami znajdziemy nie tylko batoniki i inne słodycze, ale coraz częściej również kanapki, przekąski słone i dania instant. Nic nie stoi na przeszkodzie, by automat serwował również i napoje. Tego typu automaty są szczególnie popularne w zakładach pracy, w których pracownicy nie mają dostępu do bufetu czy restauracji.

Inne automaty

W Polsce przez jakiś czas głośno buło o mlekomatach stawianych w dużych miastach. W niektórych sklepach możemy też zobaczyć automaty, które na naszych oczach wyciskają sok z pomarańczy i innych owoców. Na świecie możemy spotkać też automaty sprzedające alkohol i papierosy (w Polsce zakazane), a także wiele innych produktów. W ilości rodzajów automatów sprzedających króluje oczywiście Japonia, w której z automatu da się kupić prawie wszystko – od ładowarki telefonicznej, przez drogą elektronikę, aż po gorącą pizzę.