Maszyny vendingowe są niezwykle popularne w placówkach edukacyjnych, medycznych czy nawet biurowcach. Obecnie na rynku znaleźć można wiele modeli tego typu urządzeń. Różnią się one od siebie przede wszystkim wyposażeniem i dostępnymi możliwościami. Co może znaleźć się wewnątrz automatu sprzedającego? Jakie technologie stosuje się w takich maszynach?

Automaty sprzedające z zimnymi i gorącymi napojami

Automaty sprzedające pozwalają na zakupienie zarówno zimnych, jak i gorących napojów. W przypadku tych pierwszych znaczenie ma system odpowiedzialny za utrzymanie niskiej temperatury. Gorące napoje przygotowuje się na bieżąco, z wykorzystaniem specjalnych, wbudowanych ekspresów. Automaty sprzedające pozwalają bowiem na zaparzenie kawy, herbaty, czekolady czy nawet zup.

Na rynku znaleźć można też mniej rozbudowane automaty z przekąskami, bez panelu z napojami gorącymi. W takich maszynach niekiedy również stosuje się regulację temperatur, co pozwala na zakupienie np. chłodnej wody. Zazwyczaj w automatach sprzedających znajduje się miejsce na nawet 1000 sztuk przekąsek czy butelek.

Technologie zastosowane w maszynach vendingowych

W maszynach vendingowych stosuje się różnego rodzaju technologie, które pozwalają na zachowanie pełnej funkcjonalności takich urządzeń. Mowa tu nie tylko o regulacji temperatur, lecz także takich rozwiązaniach, jak:

  • system płatności bezgotówkowych,
  • oświetlenie LED zwiększające widoczność asortymentu,
  • systemy kotwienia zapewniające stabilność maszyny,
  • zamki antywłamaniowe,
  • czujniki podczerwieni minimalizujące ryzyko utknięcia przekąsi po zapłaceniu,
  • specjalne windy do delikatnych produktów, niepozwalające na ich upadanie z dużej wysokości,
  • monitoring i alarmy przeciwwłamaniowe.

Zabezpieczenia w maszynach vendingowych mają największe znaczenie przede wszystkim w przypadku urządzeń, które są stawiane na świeżym powietrzu, poza budynkiem. Takie automaty zdecydowanie najczęściej ulegają bowiem kradzieżom.