Ekspresy automatyczne w ostatnim czasie pojawiają się nie tylko w kawiarniach, lecz także prywatnych domach, a nawet miejscach użyteczności publicznej. Aby jednak możliwe było przygotowanie w nich aromatycznych napojów, konieczne jest kupienie właściwych ziaren. Jak wybrać odpowiednie produkty tego typu w zależności od posiadanego ekspresu?

Kawa do ekspresów na kapsułki

Dużą popularnością cieszą się ekspresy na kapsułki, które pozwalają na szybkie przygotowanie kawy bez konieczności jej mielenia i uzupełniania. W przypadku takich urządzeń konieczne jest postawienie na pasujące kapsułki, o odpowiednich wymiarach. Inne modele nie będą bowiem kompatybilne z ekspresem i nie pozwolą na umieszczenie w jego wnętrzu. Zazwyczaj są to wyroby od producentów urządzeń, ale na rynku znaleźć można też zamienniki.

Kawa do ekspresów ciśnieniowych

Oprócz ekspresów na kapsułki istnieją też te ciśnieniowe. Ich działanie polega na przepuszczaniu przez zmielone ziarna wody pod wysokim ciśnieniem. Niektóre z urządzeń pozwalają na mielenie kawy bezpośrednio w ich wnętrzu. Wówczas wystarczy kupić jakościowe ziarna. W prostszych, tańszych ekspresach konieczne jest zastosowanie już zmielonej kawy lub rozdrobnienie jej samodzielnie, z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku ekspresów automatycznych, nie sprawdzi się kawa jasna. Aby wydobyć z niej wszystkie nuty, konieczne jest zastosowanie wody o wyższej temperaturze. W przypadku ekspresów ciśnieniowych najlepszym wyborem jest więc kawa ciemna, średnio lub mocno palona.

Automaty z kawą

W przypadku automatów z kawą konieczne jest postawienie na specjalne wkłady, które można umieścić bezpośrednio w urządzeniu. Pozwalają one na przygotowywanie setek filiżanek kaw do ponownego uzupełnienia. Obecnie takie wkłady mogą mieć wysoką jakość. Dzięki temu kawa z automatu nie kojarzy się już z bezsmakową, mętną cieczą, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.