Około 60% ludzkiego organizmu składa się z wody. Odpowiednie nawodnienie bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie, stan zdrowia, procesy fizyczne i intelektualne. W pracy natomiast spędzamy zazwyczaj 8-10 godzin dziennie. Naturalne zatem jest, że pracownik musi mieć zapewniony swobodny dostęp do wody pitnej podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jak zatem zagwarantować wodę pitną zatrudnionym osobom, aby rozwiązanie to było wygodne i łatwo dostępne?

Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do wody pitnej?

W każdym miejscu pracy, bez względu na jej rodzaj, wszystkim pracownikom należy zapewnić swobodny dostęp do wody pitnej lub innych napojów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa źródło czerpania czy też poboru wody zdatnej do picia nie może znajdować się dalej niż 75 metrów od stanowiska pracy. Istnieją także określone prawnie warunki pracy, które niejako wymuszają na pracodawcy zapewnienie dostępu do nieodpłatnej wody pitnej lub innych zimnych napojów swoim pracownikom. Otóż w okresie letnim pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym dostęp do wody, jeżeli wykonują oni swoją pracę na zewnątrz, a temperatura tam panująca przekracza 25 stopni Celsjusza. Także osoby pracujące w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi 28 stopni Celsjusza, muszą mieć zapewniony dostęp do wody.

Prosty i wygodny sposób na zapewnienie wody pitnej w pracy

Pracodawca może zapewniać wodę zdatną do picia dostarczaną np. siecią wodociągową. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy specjalizującej się w dostarczaniu i serwisowaniu dystrybutorów wody. Można wybrać tradycyjne dystrybutory zbiornikowe lub skorzystać z ich najnowocześniejszej odsłony. Firma Ploh z Ożarowa Mazowieckiego oferuje bowiem dystrybutory filtrujące wodę, które są na stałe podłączone do sieci wodociągowej, dzięki czemu nie trzeba wymieniać cyklicznie zbiorników. Wybór tego typu usługi niesie za sobą szereg zalet. Dystrybutory wody pitnej nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu można je ustawić w strategicznych punktach na terenie firmy tak, aby dostęp do nich był łatwy i wygodny. Dodatkowo woda znajdująca się w dystrybutorze jest odpowiednio filtrowana. Opatentowana metoda pozwala na uzyskanie wody pitnej najwyższej jakości. Innowacyjny system filtrujący zapewnia usuwanie ewentualnych zanieczyszczeń i eliminację groźnych dla zdrowia bakterii przy jednoczesnym zachowaniu korzystnych dla zdrowia składników i minerałów.

Zimne napoje w pracy

Obecnie dużą popularnością np. w biurach cieszą się automaty sprzedające do napojów. Dzięki ustawieniu ich. np. w części socjalnej danego miejsca zatrudnienia jego pracownicy w każdej chwili mogą sięgnąć po ulubiony napój gazowany, sok czy wodę butelkowaną. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie latem, ponieważ automaty posiadają funkcję chłodzenia napojów do temperatury od 4 do 6° C. Zimny napój w upalny dzień każdemu przyniesie upragnione orzeźwienie. Dodatkowa zaleta tego rozwiązania to szeroki asortyment, aby każdy pracownik mógł znaleźć coś dla siebie.