Kluczem do ułatwienia życia wielu osobom zabieganym, którzy nie zdążyli zrobić sobie lunchu jest połączenie dwóch odmiennych od siebie rzeczy – automatu i żywności, najczęściej słodyczy i gotowych przekąsek. Z tego powodu automaty vendingowe cieszą się coraz większą popularnością. Często stanowią niezbędne wyposażenie większości biur, sklepów i galerii handlowych. Czy na takich automatach sprzedających można zarobić? Czy  warto zainwestować w używany sprzęt?

Zalety używanych maszyn vendingowych

Automaty vendingowe, to nie tylko jedzenie – aktualnie za pomocą tego typu maszyn można sprzedawać praktycznie wszystko. Równie popularne, jak maszyny z jedzeniem są automaty do kawy, z napojami czy biletami. Zakup maszyny bezpośrednio u producenta, to dość spory koszt, dlatego na początku rozkręcania działalności warto zastanowić się nad zakupem używanych maszyn vendingowych. To bardzo dobry pomysł, gdy biznes dopiero ma się rozkręcić, a budżet jest dość mocno ograniczony – automat używany można kupić nawet za połowę ceny  nowej maszyny. Takie rozwiązanie może przynieść duże korzyści, przy stosunkowo niewielkim koszcie początkowym zakupu automatu, akcesoriów i produktów. Poza tym, w sytuacji, gdy automat vendingowy stoi pod gołym niebem i jest narażony na działanie różnych czynników pogodowych, maszyna używana lepiej się sprawdzi. Nawet gdy trochę się zniszczy, nie przyniesie tyle strat, co nowe urządzenie. Największą wadą takiego rozwiązania jest brak gwarancji. Nie wiadomo także, jakich napraw trzeba dokonać przed uruchomieniem sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego automatu?

Automaty używane często odbiegają swoim wyglądem od nowszych wersji, a tym samym nie zachęcają do dokonywania zakupów. Dlatego decydując się na zakup maszyny używanej, należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd i stan automatu – na uszkodzenia i rysy. Nie ma nic gorszego, niż niesprawny, brzydki automat. Ludzie kupują oczami, a wygląd urządzenia ma ich do tego zachęcić. Jeśli maszyna ma sprzedawać żywność i napoje, istotne jest poprawne działanie kompresora. Ważne jest również prawidłowe działanie wrzutnika monet – bez tego automat vendingowy pozostanie nieaktywny, nie przynosząc zysków. Najlepiej zainwestować w model posiadający system MDM, który umożliwia podłączenia dodatkowych urządzeń płatniczych, na przykład czytnika kart. Kupując automat używany warto zwrócić uwagę na producenta – doświadczone firmy są sprawdzone i łatwiej znaleźć do nich ewentualne części oraz rozwiązania problemów, niż w przypadku mniej znanych firm.