Świat wokół nas zmienia się w szybkim tempie, a elementy, które jeszcze niedawno podziwialiśmy jedynie u naszych zachodnich sąsiadów, szybko wkraczają do bliskiej nam przestrzeni. I bardzo dobrze! Wiele nowych pomysłów ułatwia życie i sprawia, że stajemy się nowoczesnym, rozwijającym się krajem. Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, są m.in. automaty sprzedające, czyli automaty vendingowe. Niektórzy zastanawiają się jednak, gdzie należy je umieścić, by przyciągnąć dużą grupę odbiorców? I czy takie maszyny mogą znajdować się w każdej lokalizacji?

Szerokie możliwości

Według podstawowej definicji vending to sprzedaż dowolnych produktów za pomocą automatu. Taka forma oferowania produktów oszczędza nasz czas, pozwala zmniejszyć koszty i sprawia, że docieramy do szerokiej grupy klientów. To nowoczesny, ciekawy i bardzo wygodny (zarówno dla nas, jak i dla naszych odbiorców) sposób, który przynosi zyski w krótkim czasie, nie wymaga dużych inwestycji na start i ma doskonałe widoki na przyszłość – co potwierdzają przykłady z innych krajów.

Istotnym elementem jest fakt, że automaty sprzedające wyróżniają się solidną budową, która pozwala ustawić je niemal w każdej lokalizacji. Dzięki elementom, takim jak doskonałej jakości drzwi, czy zamki każda z maszyn jest odporna na uszkodzenia i włamania. Swoistym zabezpieczeniem jest też sama waga automatu, która uniemożliwia jego przewrócenie, a także opcja przymocowania konstrukcji do podłoża. Niektóre automaty sprzedające posiadają dodatkowe możliwości, w tym alarmy oraz czujniki wstrząsowe połączone z syreną i wyposażone we własne źródło zasilania. Praktyka pokazuje też, że maszyny vendingowe warto ustawiać w lokalizacjach objętych monitoringiem.

Czy automaty mogą stanąć wszędzie?

Na pytanie „Czy automaty sprzedające mogą stanąć w dowolnym miejscu?” można udzielić kilku odpowiedzi, w zależności od kontekstu. Jeśli w grę wchodzi kwestia opłacalności i tego, jaka lokalizacja może przynieść nam największe profity, to odpowiedź brzmi: tak. Innowacyjna forma automatów sprzedających sprawia, że odbiorców naszych artykułów możemy spotkać dosłownie na każdym kroku. Oczywiście nie wszędzie nasz sukces będzie równie spektakularny. Na szczególną uwagę zasługują miejsca, w których można natknąć się na duże grupy ludzie, czyli dworce, szpitale, szkoły, puby, firmy, supermarkety, czy galerie handlowe. Coraz częściej automaty pojawiają się także w bankach, aptekach, czy w kawiarniach. Niesłabnąca popularnością cieszą się lokalizacje takie jak szkoły i uczelnie. Oczywiście w zależności od lokalizacji i od naszej grupy docelowej, możemy proponować nieco inny asortyment.

Co ciekawe, jak pokazują przykłady z innych krajów, przyszłością maszyn sprzedających są… ulice. Taka praktyka jest polecana szczególnie w dużych miastach, gdzie ludzi można spotkać przede wszystkim na chodnikach i gdzie możliwość szybkiego dokonania zakupu jest na wagę złota. Jak przewidują znawcy branży, na przestrzeni kolejnych lat Polska niemal zupełnie dogodni pod tym względem kraje, takie jak Niemcy, Francja, USA, czy Japonia. Taka sytuacja jest możliwa, ponieważ automaty vendingowe potrafią sprzedawać wszystko: gazety, pieczywo, parasole, karmę dla zwierząt, znicze, krawaty, biżuterię, pamiątki, a nawet damską bieliznę. Sprzedaż na ulicy jest możliwa dzięki wspomnianym wcześniej zabezpieczeniom, które uniemożliwiają kradzież, a także dzięki solidnej konstrukcji, która jest odporna na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

Jednak pytanie „Czy automaty sprzedające mogą stanąć w dowolnym miejscu?” może odnosić się także do innej kwestii i mieć formę: „Czy każdy może ustawić maszynę sprzedającą gdzie zechce?”. W tym wypadku odpowiedź brzmi: nie. Prowadzenie działalności polegającej na vendingu wymaga ustalenia odpowiedniej lokalizacji, a następnie uzyskania pozwolenia na ustawienie automatu. Taką zgodę możemy uzyskać od stosownych władz, takich jak władze szkoły, uczelni, czy zarząd banku, zarząd dworca lub od innych osób, które sprawują pieczę nad danym miejscem.